Kadın ve Erkekte cinsel istek bozukluğu

Kadın ve Erkekte cinsel istek bozukluğu

Cinsel istek bozuklukları, kadınlar ve erkekler arasında sıklıkla görülen cinsel işlev bozukluklarıdır. Kadınlarda cinsel istek bozukluğu, cinsel dürtüde azalma, cinsel arzuda eksiklik ve cinsel aktiviteye ilgi kaybı olarak tanımlanabilir.Erkeklerde cinsel istek bozukluğu ise, cinsel dürtüde azalma, cinsel arzuda eksiklik ve cinsel aktiviteye ilgi kaybı şeklinde görülebilir.

Cinsel istek bozukluklarının nedenleri arasında psikolojik faktörler, hormonal değişiklikler, ilişki sorunları, yaşam tarzı faktörleri ve bazı ilaçlar yer alabilir. Cinsel istek bozukluklarının tedavisi, nedenine bağlı olarak değişebilir. Psikolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan cinsel istek bozukluklarında, psikoterapi veya danışmanlık faydalı olabilir. Hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkan cinsel istek bozukluklarında, hormonal tedavi uygulanabilir.

Cinsel istek bozuklukları ile ilgili olarak, bir sağlık profesyoneli ile görüşmeniz önerilir. Cinsel istek bozukluklarının nedenini ve uygun tedavi seçeneklerini belirlemek için bir sağlık uzmanı ile görüşmek önemlidir.